Opti.pro - Produkty, oferty, nowości

Nowości

Projekt HotelMusic

6 miesięcy temu

Bezpłatna muzyka w hotelu i restauracji.
Planujemy w najbliższym czasie uruchomić dla naszych klientów (także potencjalnych klientów) uruchomić serwer z muzyką nie obciążoną prawami autorskimi. 
Dzięki pracy naszych programistów nad uruchomieniem platformy internetowej, DJ'ów i muzyków dostarczymy Państwu bezpłatną muzykę do publicznego odtwarzania. Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową i można odtwarzać wybrane playlisty. 
Dodatkowo przygotujemy do pobrania etykietę na kontuar informujący o pochodzeniu muzyki. Wystarczy wydrukować i zamocować. Zamówić też będzie można gotową, stojącą etykietę.

Artykuł

Revenue management

6 miesięcy temu

Pojęcie “revenue management” funkcjonuje w przestrzeni hotelarskiej już od pewnego czasu. Dla pewności wyjaśnijmy określenie “zarządzanie przychodami”, nieulzależnie od niedoskonałości tłumaczenia, oznacza działania nakierowane na kontrolę i optymalizację zysku. Tyle definicji. Czas na szczegóły. Przychody i koszty w hotelu pochodzą z różnych źródeł i powstają w różnych miejscach. Dlatego, jeśli nie mamy szczegółowej i aktualnej informacji o finansach hotelu, nie mamy co marzyć o optymalizacji zysku.

Przychody hotelu

Przychody hotelowe powstają w przynajmniej kilku punktach (centrach zysku). Są to zawsze:

pokoje,

śniadania,

restauracja,

eventy (w tym możemy wydzielić też wyżywienie i napoje)

spa

Oczywiście możemy dalej rozdzielać przychody zależnie od rodzaju, ale skoncentrujemy się tu na miejscu powstawania, nie rodzaju. Co ważne, potrzebujemy informacji globalnej, dla całego roku jak i bieżącej, na dziś.

Żeby uzyskać takie informacje musimy posłużyć się narzędziami informatycznymi. Zwykłe programy obsługi recepcji czy restauracji nie wystarczą. Wprowadzane i uzyskiwane dane są skierowane na obsługę procesu, nie analizę. Można natomiast wykorzystać specjalizowane oprogramowanie analityczne lub wykorzystać np. system hotelowy RH+, który prezentuje dane, oraz pozwala budżetować i wprowadzać dane raportowe z zewnętrznych systemów. Przygotowane w ten sposób dane można na bieżąco przeglądać online w postaci raportów lub gotowych wykresów. Graficzne przedstawienie danych w postaci słupków czy linii or razu pokazuje stan przychodów.

Koszty hotelu

Zysk niestety to nie tylko przychody. Mają one też swoją mroczną stronę, koszty. Żeby można było właściwie monitorować zyski, należy odpowiednio przydzielić przychodom koszty. Wtedy nagle może się okazać, że generujące mały przychód pokoje hotelowe są bardziej opłacalne niż restauracja czy spa. Niestety, największym problemem znów pozostaje tutaj zebranie koniecznej wiedzy. Większość hoteli gromadzi dokumenty zakupowe, przekazuje do księgowości (wewnętrznej lub zewnętrznej) i dostajemy wynik w postaci kosztów oraz przychodów za okres. Dodatkowo ta ogólna wiedza trafia do nas dopiero w okresie płacenia podatków, czyli prawie miesiąc po fakcie. W szczególnych przypadkach zdarzają się też “ginące” dokumenty, które objawiają się np. U szefa kuchni miesiąc czy dwa później. A czasem giną na dobre.

W najprostszej wersji wystarczy arkusz Excel, żeby wprowadzać zapisy, ale jest to mało przyjazne rozwiązanie i wymaga bardzo świadomego i chętnego zespołu.

 

więcej na stronie https://optipro.pl/blog/post/revenue-management

hotelowe wifi

6 miesięcy temu

Właśnie zdarzył mi się pobyt w hotelu z fatalnym wifi. Miało być pięknie, “free wifi”, a wyszło jak zwykle. Wśród moich znajomych jakość wifi jest jednym z istotnych czynników, na podstawie których wybierają hotel. Na ten element zwracają uwagę w opiniach zanim klikną “rezerwuj” lub zadzwonią do hotelu. Zamierzałem napisać o tym kilka słów na facebooku, czy wrzucić opinię o hotelu ale zamiast tego postanowiłem napisać artykuł, gdzie może być problem i jak go rozwiązać. Może ktoś skorzysta. W dzisiejszych czasach wifi w hotelu to nie dodatek, jak basen czy spa, ale element infrastruktury jak ogrzewanie. Hotelowe wifi powinno być” FFE, czyli mówiąc z angielska Free Fast Easy.

Jednak internet w hotelu to nie tylko wifi dla gości. To także część biurowa, konferencje, które muszą mieć wydzielone pasmo, goście hotelowi, goście restauracji. W pierwszym artykule skupimy się tylko na wifi dla gości hotelu/restauracji, na resztę przyjdzie czas później.

 Ludzie

Nie wiem kto odpowiada za stworzenie projektu sieci hotelowej, ale zwykle powstałe rozwiązania są dość… nieprzemyślane. Nigdy jeszcze nie widziałem sensownego projektu. Wszędzie opiekę nad siecią sprawują lokalni administratorzy lub małe lokalne firmy zajmujące się ogólnie “komputerami”. Znaczy to wszystko i nic. Ci ludzie muszą naprawić drukarkę, zainstalować pakiet office i stworzyć sieć wifi. Są jak lekarze pierwszego kontaktu Wszystkie projekty i rozwiązania są przygotowane jak dla niedużego biura lub sieci domowej. Tymczasem hotel to specyficzne miejsce, tu potrzebny jest specjalista, nie “lekarz rodzinny”.

Skuteczność sieci przynajmniej w połowie zależy od projektu i rozwiązań. Przykładowy problem - hotele są dość duże, tymczasem dla sieci 100Mb/s maksymalna rozpiętość między punktami może wynosić ok. 100m. Nie dlatego, że sygnał jest tłumiony, ale dlatego, że komputer rozpoczynając wysyłanie pakietów czeka tylko określony czas na odpowiedź. Potem zaczyna wysyłać ponownie. Przy dłuższym kablu czas odpowiedzi rośnie. I problem gotowy. Można to obejść np. stosując światłowód w sieci szkieletowej. Koszt jest obecnie taki sam jak kabla miedzianego, ale większość firm ma zakodowaną świadomość, że światłowód jest drogi. Był. Dawno temu. Poza tym, większość małych firm nigdy nie miała kontaktu z taką technologią, nie zna się na tym, nie miała kontaktu, nie wie, nie potrafi. Dlatego nie użyją światłowodu, dlatego nie zaprojektują łączy zapasowych. Podobnych problemów jest więcej.

Sprzęt na rynek SOHO (Small Office, Home Office) a hotelowy

Wiem, że narażę się tu wielu, którzy wychodzą z założenia, że należy kupować najtańszy sprzęt spełniający wymagania. Czytając opisy urządzeń, w zasadzie każdy sprzęt w markecie posiada możliwości większe niż urządzenia klasy enterprise, jest tani i ładny. Prawdą jest, że jest tani. Niestety na tym koniec. Kropka. Różnica w użytych komponentach, a zwłaszcza w jakości oprogramowania jest olbrzymia. Oprogramowanie dla sprzętu soho jest pisane “na kolanie”. Nikt nie angażuje grup programistów, testerów dla sprzętu, który można zresetować i działa dalej. W domu, małym biurze jest 3-10 osób łączących się z urządzeniem. W hotelu jest ich dużo więcej. Systematycznie obserwuję administratorów, którzy biegną zresetować urządzenie wifi w hotelu. Pewnego razu pani manager w hotelu zapytała, czemu nie mogę włączyć blokowania facebooka niektórym pracownikom, skoro może to zrobić w domu. Ponieważ zablokuję wszystkim, a nie tylko pracownikom technicznym czy recepcji, a poza tym router nie przeżyje tego. Sprawdziliśmy, działał prawie 2h. Coraz wolniej, aż się zawiesił.Nie przetrwał nawały zapytań, które musiał filtrować. Dlatego warto zainwestować w sprzęt klasy enterprise. Wyższa cena zakupu na pewno odpłaci niższymi kosztami obsługi, większymi możliwościami, a administrator będzie mógł zająć się czymś innym niż bieganie i resetowanie urządzeń.

Jednocześnie mniej gości przybiegnie do recepcji poskarżyć się, że internet nie działa. Mniej gości też zostawi negatywną opinię o hotelu. Na pozytywną trudno liczyć, w końcu goście oczekują, że będzie działać :)

No i podsumowując, korzystanie z urządzeń biznesowych wcale nie musi być droższe, czasem, na dłuższą metę potrafi być nawet tańsze (choć to raczej nie reguła). Najważniejsza jest tu wiedza, z czego korzystać. Trudno mi wskazać konkretne modele, bo będzie to wskazanie na dziś. Jutro się zmieni. Zakup używanych urządzeń np. Juniper Networks będzie zawsze lepszy niż sprzętu SOHO. Jednak już konfiguracja przekroczy zwykle wiedzę zwykłej firmy “komputerowej”.

 

 

więcej na https://optipro.pl/blog/post/wifi-hotel-wstep