Od wielu już lat większość klientów zadaje wciąż to samo pytanie,"a kiedy mi się to zwróci?" Albo jeszcze lepsze opinie typu "kolektory słoneczne się nie opłacają".Jest grupa osób które jak zawsze nie mając zielonego pojęcia na dany temat-zabiera głos.Żeby było ciekawiej osoby te miały kontakt z kolektorami, polegający na tym że widziały dany produkt w jakimś hipermarkecie-i to wszystko.Kolektor słoneczny jest lepszy i gorszy,wszystkie grzeją,jedne lepiej,drugie mniej.Ale to jest dopiero połowa sukcesu.Ta druga połowa jest rownież ważna,bo z najlepszego zestawu można zrobić najgorszy.Jako firma serwisowa,dość często spotykam się z poprawnie wykonaną instalacją,ale niestety większość instalatorów nie potrafi sobie poradzić z drobiazgami.Mam na myśli porządne odpowietrzenie instalacji,oraz prawidłowe ustawienie sterownika solarnego.Pół biedy jak na odbiór i uruchomienie przyjedzie odpowiednio przeszkolona firma serwisowa.W razie popełnionych błędów przez instalatora,zostaną one wychwycone i naprawione.Sprawy gorzej się mają kiedy instalacja nie zostanie zgłoszona do odbioru technicznego-co jest warunkiem gwarancji-a instalator nie posiada jeszcze niezbędnego doświadczenia.O wtedy zaczyna się zabawa,szukanie winy w kolektorach itd itp.Moja firma posiada wieloletnie doświadczenie w systemach solarnych.Jeszcze kilka lat wstecz proponowałem bezpłatne szkolenia dla instalatorów,chciałem zachęcić do zapoznania się z tematem.Niestety w owym czasie jakoś dziwnie nie było chętnych,instalatorzy nie byli zainteresowani kolektorami słonecznymi.Mija kilka lat,i co się dzieje?Tylko patrzeć jak kolektory zaczną motować(za przeproszeniem i z wielkim szacunkiem dla tych zawodów) piekarze,malarze,idt.I tak narobiło nam się "fachowców",tylko niestety najbardziej mi szkoda klientów.Nie może być tak że zalecana jest instalacja z rur miedzianych(twarde luty 800 stopni) lub stalowych,a tu wyskakuje "specjalista od solarów "z rurą plastikową PeX która wytrzymuje raptem 80 stopni,kolektor w ekstremalnych sytuacjach może osiągnąć nawet 200 stopni.Równie dobrze można by strzelać do czołgu gumowymi kulami.Szanowny kliencie nie daj się naciągnąć na super cenę,bo to super tanio dość często wychodzi dużo,dużo drożej.........